Martinskí cyklisti na 24h pretekoch

Občas sme mali problém pochopiť, prečo sa o nás v Martine hovorí, že je ťažké s nami ísť na spoločnú jazdu kvôli tempu.., 28. a 29. júna sa to o nás hovorilo na celom Slovakia Ringu.

Práve v tieto dni sa na autodrome Slovakia Ring konal jedinečný pretek, kde súperili jednotlivci a tímy o to, kto dokáže za 24 hodín zvládnuť najviac okruhov.

Martinčania na štart postavili 6-členný tím. V spolupráci s klubom RCT Martin, sa na štarte predstavili:
Viktor Feťko
Michal Mišík
Ladislav Šidlo
Vladimír Valach
Michal Chalupčík
Michal Podhradský

Ambície nášho tímu boli vysoké, a od začiatku preteku sme cielili na celkové poradie. V minulom roku pri debute martinského tímu v inom zložení, si chalani odniesli 6. miesto v celkovom poradí, a 3. miesto v kategórii 6-členných tímov. To najdôležitejšie ale boli skúsenosti, ktoré chalani získali, a mohli využiť v boji v aktuálnom ročníku.

Na miesto sme dorazili deň vopred, aby mali chalani dostatočný čas na prípravu formalít a zariadenie boxu, v ktorom náš tím počas preteku sídlil.

Na tohtoročnej 24-ke sa zúčastnilo celkovo 420 účastníkov amatérskych aj profesionálnych cyklistov, či už ako jednotlivci alebo v tímoch rozdelených po 2, 4, 6 alebo 8 pretekároch. Na trati sa z tímu nachádza vždy jeden pretekár, ktorý sa následne môže kedykoľvek štafetovým spôsobom vystriedať s ďalším členom tímu.

Predpoveď počasia najpriaznivejšia nebola, a čakal na nás silný nárazový vietor do 30 km/h, s očakávanou búrkou v nočných hodinách.

Na štart, kedy sa vytvorí hlavná skupina, a čaká sa kto spraví prvý krok, sme postavili najskúsenejšieho pretekára, ktorý pozná Slovakia Ring ako okruh Belá-Necpaly, Viktora Feťka, aby kontroloval dianie prvých kilometrov pretekania.

Silný vietor peletón cyklistov hneď roztriedil, ale všetci favoriti sa držali vpredu, a eliminovali akékoľvek pokusy na únik skúšajúcich tímov.

Potom však nastal moment, ktorý prekvapil nielen nás samotných, a po hodine a pol, s pôvodným plánom vystriedať Viktora Feťka za Michala Podhradského, ktorý mal ísť rovnako kontrolovať čelo preteku, mal Mišo v hlave svoj vlastný plán.

24 hodinový pretek po hodine a pol zažil niečo, čo nečakal nikto, a Michal Podhradský sa hneď po prvej zákrute rozhodol hlavnej skupine uniknúť.

Mišo po neskutočnom výkone po troch kolách priniesol náskok na súperov 30 sekúnd, a individuálna časovka našich členov sa mohla začať. Jeden po druhom sa chalani striedali a podávali neuveriteľné výkony, krúžiac na trati proti vetru v 50 – 60 km/h rýchlosti. Každým kolom sme navyšovali náskok na hlavnú skupinu favoritov. Z peletónu sa začali pri pokusoch dobiehať nás vytvárať malé skupiny, čo naším vyhovovalo, pretože pri získavaní náskoku jedného okruhu, sme sa po čase mohli spájať s ďalšími pretekármi.

Približne po troch hodinách úniku sa chalanom podaril vytvoriť náskok na hlavných súperov jedného celého okruhu. V tomto momente sme sa mohli, aspoň podľa plánu, zavesiť na kolesá našich súperov, pretože na rade boli teraz oni. Jednoduché to avšak nebolo, pretože všetci pretekári boli už roztriedení po trati v malých skupinách, čiže naša účasť v malej skupine favoritov, až taká oddychujúca nebola, a bolo potrebné kontrolovať iné tímy. Jazdou v skupine sa postupne vyprofilovali pretekári, ktorým náš náskok jedného okruhu prekážal najviac. Išlo o rovnako 6-členný tím s názvom ProCycling race team (KLÚČIK, JANŽO, BÁLENT, WACHS, HARAG, VANČO). Chalani so skúsenosťami s reprezentácie a kontinentálnych tímov (DUKLA Banská Bystrica, CK Banská Bystrica), vyhrali v celkovom poradí posledné tri ročníky súťaže, a rovnako si nechceli nechať ujsť ani ten štvrtý. Na to však potrebovali predviesť rovnaký výkon, aký dokázali naši chalani, a pokúsiť sa nás dobehnúť o jeden celý okruh. K tomu im dopomáhal záložný 8-členný tím ProCycling cappuccino team, a ďalšie vytvorené koalície s ostatnými cyklistami. V jednom momente to vyzeralo, akoby na trati súperili všetky celky proti nám. Tento fakt bol však pochopiteľný, pretože každému tímu by vyhovovalo aby nám získané manko vrátili a mohli sa tak vrátiť do boja o najvyššie umiestnenia. Chalani však opäť podávali vynikajúce výkony, a nedali sa rozhodiť nástupom cyklistov, ako boli Andy CULLY (Dukla BB, vicemajster SR), Tomáš HARAG (Dukla BB), Martin FRAŇO (Dukla BB), a ostatní mladí reprezentanti SR.

Pretek sa dostal do nočných hodín, čo prinieslo na trať pokoj, a všetci očakávali, čo bude s prichádzajúcou búrkou. Na trať vyšiel náš Michal Mišík, a vtedy to prišlo. Nad okruhom začala silná búrka s lejakom, kedy nejeden účastník premýšľal, či je vôbec možné v takom počasí pokračovať v preteku. Naši súperi sa to snažili využiť a nasadené rýchle tempo v zlom počasí perfektne udržal Michal Mišík s cyklistami z ProCycling. Počasie nás odtrhlo od ostatnej skupiny ďalších favoritov, a rýchle nočné tempo spôsobilo, že spoločne s tímom ProCycling sme na ostatné tímy získali ďalší náskok, už druhého okruhu. S nami naďalej ostával tím ProCycling, ktorý na nás strácal jeden okruh. Nad ránom avšak toľko energie nebolo, a kľudným tempom sme sa dostali do ranných hodín.

ProCycling to začal ráno opäť skúšať, ale nikto z našich chalanov nepovolil, a naši súperi sa tak dostávali do bezzubých pokusov odísť nášmu tímu. Už to vyzeralo že sa súperi uspokojili s nastoleným stavom, a skupina začala jazdiť v ustálenom tempe. V tomto čase pre nás nastal neuveriteľne smolný moment, a Michal Podhradský pri jazde vedľa člena tímu ProCycling dostal defekt. Defekt spôsobil stiahnutie nášho pretekára z trate, a vyslanie ďalšieho člena, ktorý podľa pravidiel počkal na skupinu, v ktorej sme dostali defekt a tým sa stav proti tímu ProCycling vyrovnal a jazdili sme s rovnakým počtom okruhov, s náskom jedného okruhu na ostatné tímy.

Chalani z ProCyclingu zacítili príležitosť a začalo sa pretekať o prvé miesto v celkovom poradí.

Bol to napínavý 4 hodinový súboj, kedy sa hodinu a pol pred cieľom podarilo ProCyclingu získať neuveriteľným nástupom na náš tím náskok a začalo sa pretekať jeden proti jednému. Hodinu a pol chalani z ProCyclingu vysokým tempom krúžili po trati s minútovým náskokom pred prenasledovateľmi nášho tímu.

Po 24 hodinách nakoniec do cieľa dorazil ako prvý tím ProCycling, a štvrtý krát celkovo na Slovakia Ringu vyhrali. Martinskí cyklisti v poslednom kole pomohli komu bolo treba, a so stratou minútu a pol si vyjazdili druhé miesto v celkovom poradí. Tím ProCycling a martinské zoskupenie prešli počas 24 hodín 953,12 km, čo je 161 okruhov, o priemernej rýchlosti 42,25 km/h.

Druhé miesto v celkovom poradí pre nás znamenalo aj druhé miesto v kategórii 6-členných tímov, kedže ProCycling s nami súperil v rovnakej kategórii.

O náš príbeh sa zaujímali aj médiá, ktoré boli na mieste, a reportáž si môžete pozrieť na nasledujúcom odkaze http://www.ta3.com/clanok/1108273/zle-pocasie-ich-neodradilo-slovakia-ring-zaznamenal-rekordnu-ucast.html.

Myslíme, že sme sa postarali o veľký zažitok, či už pre nás alebo ostatné tímy, ktoré sa snažili o najvyššie umiestnenia.

Ďakujeme chalanom, ktorí to neuveriteľne odkrútili, a viac ako skupinový pretek si užili individuálnu časovku na 24 hodín: Viktor Feťko, Mišo Mišík, Vladko Valach, Laco Šidlo, Mišo Chalupčík, a Mišo Podhradský. Všetci ste boli úžasní. Ďakujeme Viktorovmu tatkovi za podporu a za najlepší servis, aký sa na Slovakia Ringu nachádzal. Vďaka tejto podpore sa chalani mohli sústrediť iba na svoje výkony. Ďakujeme spoločnosti VITAR.sk za podporu a najlepšie výživové doplnky. Martinskí cyklisti sa určite vrátia, a rozlúčime sa slovami Michala Podhradského: “Ujdeme im aj nabudúce.”

Tešíme sa na ďalšie spoločné akcie.


Výsledky: http://24hod.sportsoft.cz/2017/race/teamresults.aspx?r=30&lng=cz
Fotogaléria, Ján Melicher: https://www.facebook.com/jan.melicher.3/media_set?set=a.10213404625498453.1073741931.1484028471&type=3
Fotogaléria, Tamás Tóth: https://www.facebook.com/profile.php?id=100011896056317&sk=photos&collection_token=100011896056317%3A2305272732%3A69&set=a.271881879885012&type=3