24-hodinové preteky vo dvojici

V aktuálnej sezóne sa pod značkou Cyklisti Martin rozhodla pretekať na 24 hodinovom preteku dvojica, ktorú môžete poznať z našich ciest, Peter Pinka a Tomáš Dendis. Prihlásili sa do kategórie 2M (dvojice, muži). V dvojici iba ťažko môžete konkurovať viacčlenným tímom v celkovom poradí, preto mali chalani od začiatku cieľ skončiť v TOP 3, vo svojej kategórii. Toto je ale na 24 hodinovom preteku, ktorý organizuje Slovakia Ring pekné, že obsahuje množstvo kategórií, do ktorých sa môžete prihlásiť a cieliť tak na najvyššie priečky, a nemusí mať na vás vplyv boj o celkové poradie. To aj dokazuje opäť vysokú účasť, ktorá tento rok bola v počte 390 cyklistov.

Atmosféra pretekania počas 24 hodín je ťažko opísateľná, ale o to krajšia a nenapodobiteľná inými pretekmi. O tejto skúsenosti sme už písali minulú sezónu, kedy sme boli súčasťou tímu súťažiaceho o najvyššie priečky v celkovom poradí preteku, v článku Martinskí cyklisti na 24H pretekoch.

Kategória dvojíc je čisto vytrvalostná súťaž, o to ako si tím rozdelí sily na absolvovanie čo najviac kôl (kilometrov), a o adaptovaní sa podmienkam pretekov, ktorého tempo sa často mení podľa súťaže tímov s vyšším počtom pretekárov.

Peťo s Tomášom si dopredu stanovili cieľ absolvovať nad 800km, teda podľa plánu na každého čakala nádielka nad 400km. Rovnako si vytrvalostne nastavili aj striedania a určili si odvážny plán na trati zostať najprv obaja po 6 hodinách a potom sa striedať do konca po 3 hodinách. Tohto plánu sa im darilo držať a Peťo, ktorý začínal bol okrem jednotlivcov najdlhšie na trati prvých 6 hodín. Hneď po pár kolách sa im aj vyprofiloval súper v kategórii 2M, s ktorým podávali rovnaké výkony. Tí však zvolili taktiku častého striedania, po každých 4-6 kolách, čo je na trati strávená menej ako hodina času. Bolo teda zaujímavé sledovať súboj rozdielnych stratégií, kde sa zo začiatku prejavovala únava nášho tímu, kedy v posledných hodinách prvého striedania si začali často striedajúci súperi robiť náskok. Po šiestich hodinách vyšiel na trať čerstvý Tomáš, a náskok súperov zlikvidoval. Naneštastie Tomáša, počasie sa s jeho výjazdom na trať zhoršilo a začalo pršať. Tomáša napokon postihlo to isté čo Peťa a v posledných hodinách jeho striedania začali chalani opäť strácať na súperiaci tím. Po 12tich hodinách ale mali oba tímy vytvorený dostatočný náskok na ostatné dvojčlenné tímy a verili si, že ak ostanú bez technických problémov tak si to v posledných 12tich hodinách rozdajú o prvé miesto. Napokon sa taktika dlhých striedaní chalanom vyplatila, keď na druhý tím prišla únava krátkych striedaní, a postupne si Peťo s Tomášom začali tvoriť na súperov náskoky, ktoré navýšili až na celé 4 kolá.

So správne zvolenou taktikou chalani prišli po 24 hodinách do cieľa, s prejdením 143 kôl, čo je na okruhu 846,56 km, a v kategórii dvojíc (2M) obsadili najvyššiu priečku, a teda prvé miesto. Slušne obstáli aj v celkovom poradí, kde obsadili 16. miesto zo 115 štartujúcich tímov (z toho 60 jednotlivcov, a 55 dvoj a viacčlenných tímov).

Ideálne rozdelenie je aj vidieť na individuálnych výkonoch kde je to približne 50:50. Peter Pinka prešiel 432,16 km (73 kôl), a Tomáš Dendis prešiel 414,4 km (70 kôl).

24_1
24_2

Gratulujeme celému tímu, ktorý pre tento úspech pracoval, Peter Pinka, Tomáš Dendis, Ľubka Dendisová.

Všetkým cyklistom odporúčame sa na túto akciu zamerať a užiť si jej neopakovateľnú atmosféru aj o rok, na www.slovakiaring.sk.