Výsledky domáceho cyklomaratónu Po ceste SNP

Cez víkend sa uskutočnil už 12. ročník martinského cyklomaratónu Po ceste SNP. V obmedzenej cyklistickej sezóne, bez pretekov, so zrušenými a neistými Slovenskými Pyrenejami, to bola vynikajúca akcia si opäť kvalitne zapretekať v domácom Turci.

Na krátkej trati štartovalo 122 cyklistov a cyklistiek. Očakávalo sa veterné počasie, ktoré sa aj potvrdilo, a na väčšine trate fúkal silný bočný vietor. Z martinských radov začal takticky ihneď po štarte Peter Pinka. Silným únikom chcel vystrašiť prvých súperov, ktorí tak míňali sily pod kopec, a dotiahli tak našich lídrov čerstvých na prvotné výkony. Žiaľ svoju druhú úlohu superdomestika zvládol o niečo menej, a nevšimol si ako ho predbiehala líderka v ženskej kategórii.

Na prvom stúpaní nasadil výrazné tempo Patrik Kubala, ktoré udržal Maroš Kolomazník a ďalší pretekári, ktorí tak postupne vytvorili únik štvorice spoločne s Adriánom Hankom (Háj) a Jurajom Špindorom (Expendables Cycling Team). Posledný menovaný si únik doskočil v Belej. Preteky boli teda rozdelené a štvorica pretekárov bojovala aby neboli dobehnutý stíhajúcou skupinou, ktorú tvorilo cca. 15 pretekárov.

Ťaženie štvorčlennej skupiny bolo úspešné. Na silnom vetre si postupne vytvorili dostatočný náskok a pod záverečné stúpanie prišili spoločne. Tu svoje vrchárske kvality predviedol opäť Patrik Kubala. Úniku nastúpil, a vynikajúcim tempom do najťažšieho stúpania dňa si vytvoril dostatočný náskok, aby zvládol záverečné kilometre osamote. Patrik si svojím výkonom prišiel do cieľa pre hat-trick, tretie víťazstvo v rade na krátkej trati. Druhé miesto získal Juraj Špindor. Tretie miesto v celkovom poradí získal Adrián Hanko proti Marošovi Kolomazníkovi. Konštelácia úniku avšak bola vekovo férovo rozdelená a tak Patrik, Aďo a Maroš, všetci traja získali aj prvé miesta vo svojich vekových kategóriách.

V ženskej kategórii pretekov na krátkej trati po prvom stúpaní ostali v spoločnej skupine Laura Debnárová (Peter Sagan Cycling Academy) a Simona Gajdošová. V záverečnom stúpaní predviedla viac síl prvá menovaná, a tak Laura na krátkej trati zvíťazila. Druhé miesto získala Simona Gajdošová, ktorá tak obhájila rovnaké umiestnenie ako minulý rok, ale o dosť s lepším časom. Na treťom mieste v ženskej kategórii skončila rovnako domáca pretekárka Michaela Buociková (R.T.T. Benice).

Na dlhej trati sme mali menej spravodajcov, ale v cieli sme zastihli, že prvé miesto získal Ján Andrej Cully (Dukla Banská Bystrica), nasledovaný Tomášom Cepkom a Magyarom Bálintom.

V ženskej kategórii zvíťazila Rebeka Rizmanová, a druhé miesto získala Lenka Bičkošová.

Pretekárom a pretekárkam gratulujeme za ich vynikajúce výkony.

Rasťovi Belákovi spoločne s jeho tímom a klubu RCT Martin ďakujeme za opäť skvelo zorganizované preteky, na ktoré sa tak každý rok tešíme.