Finálne kolo ligy ukončilo pretekársku sezónu 2020

Na trati Okruhy Kalníky sme zavŕšili 10. sezónu martinskej cyklistickej ligy. 10 rokov ligy bolo odmenených rekordnou účasťou. V ročníku 2019 sa na lige zúčastnilo celkovo 36 cyklistov. V sezóne 2020 to bolo 94, a 36 bola iba priemerná účasť na kole. Spoločne sme tak súťažili v 9-tich kolách, v ktorých sme bodovali poradie, a na konci sa 6 najlepších umiestnení počítalo do celkového poradia.

Do posledného kola ešte nebolo všetko rozhodnuté, a o umiestnenia v celkovom poradí sa tak čakalo na rozuzlenie. V 9. kole nás navštívilo aj množstvo fanúšikov, a tak to na Kalníckom kopci vyzeralo, ako na profesionálnych pretekoch.

Na štart posledného kola sa postavilo 36 cyklistov. O víťazstvo v lige prišiel zabojovať Juraj Bellan, ktorý bol pred posledným kolom priebežne na druhom mieste. Radosť nám spravila aj účasť ďalších známych cyklistov, a prvý krát nás prišiel pozrieť aj Peter Janák, známy pretekár zo zahraničných kritérií najvyššej ligy.

Preteky odštartovali a cyklisti spoločne prišli pod prvé stúpanie, ktoré museli absolvovať celkovo 6x. Juraj Bellan však nechcel nechať nič na náhodu a svoj výkon predviedol v prvom kopci kedy ostatným cyklistom nastúpil. Cyklisti brániaci celkové poradie vyprofilovali stíhaciu skupinu, ktorá sa skladala s Adama Pomšára, Viktora Feťka a Tomáša Kojtala. Tri-štyri kolá to bola hra nervov, a stíhacia skupina držala Juraja stále na dohľad. Juraj avšak svojím výkonom nepoľavoval, a nakoniec stíhaciu skupinu zlomil, a preteky tak vyhral v “celodennom” úniku. Juraj bol účastníkom martinskej cyklistickej ligy od prvých ročníkov ale povinnosti mu nedovolili často absolvovať počet kôl potrebných do celkového poradia.

Tento rok avšak pretekárska situácia, a menší počet počítaných kôl Jurajovi sadli, a tak prvý krát môže ProCyclingStats zaznamenať, že medzi víťazov martinskej cyklistickej ligy sa pridáva aj náš miestny profesionál Juraj Bellan z klubu Dukla Banská Bystrica.

Zo stíhacej skupiny si v šprinte zabezpečil druhé miesto v kole, ale aj v celkovom poradí Viktor Feťko. Adam Pomšár v poslednom kole získal tretie miesto, a rovnako tak obsadil tretie miesto v celkovom poradí. Na mladého pretekára, ktorý začínal v lige v druhej polovici sezóny 2018 je to vynikajúci zárez, a tešíme sa na výkony v budúcich sezónach.

V kategórii B bolo celkové poradie už rozhodnuté, ale v 9. kole sa bojovalo o víťazný vavrín a ten si na konto pridáva Matej Görög. Druhé miesto získal Tomáš Schwandner pred tretím Marošom Harenčákom. Maroš viedol v poslednom kole veľký boj proti svojím rivalom, a vyskladal si tak kvalitný tím domestikov, ktorí ho priviedli k doposiaľ najlepšiemu umiestneniu v ligovom kole. Takéto cyklistické taktiky máme radi, preto sa tešíme s čím prídu chalani v budúcej sezóne.

V celkovom poradí B kategórie dominoval Matúš Turanec. Celkovo tak v kategórii zvíťazil a postupuje do kategórie A. Na druhom mieste sa umiestnil Vladimír Valach, ktorý podával celú sezónu stabilné výkony. Tretie miesto získava Matej Görög. Novo predstavená kategória B tak motivovala cyklistov aj o popredné umiestnenia vo svojej kategórii, a tak sa budeme tešiť na kvalitné súboje aj v budúcej sezóne.

V ženskej kategórii potvrdila dominanciu Martina Šichtová, ktorá zvíťazila v každom kole, na ktorom sa zúčastnila. Martina podáva na pretekoch kvalitné výkony a opäť sa jej podarilo získať vysoké umiestnenie aj medzi všetkými účastníkmi.

Jednoznačne tak Martina vyhrala aj v celkovom poradí. Druhé miesto získala Simona Gajdošová a tretie miesto patrí Lenke Bičkošovej. Všetky pretekárky podávali na trati super výkony, v konkurencii proti väčšine pánskych pretekárov.

Medzi mládežníkmi v 9. kole zvíťazil vo svojej premiérovej účasti Peter Jurík. Druhé miesto získal Matej Šafár, ktorý si svojím bodovým ziskom zabezpečil víťazstvo v celkovom poradí v kategórii Juniori.

Do celkového poradia sa teda počítalo 6 najlepších umiestnení z jednotlivých kôl. Pre rekapituláciu dopadlo celkové poradie nasledujúco:

Kategória A
1. BELLAN Juraj – 136b
2. FEŤKO Viktor – 130b
3. POMŠÁR Adam – 107b

Kategória B
1. TURANEC Matúš – 140b
2. VALACH Vladimír – 110b
3. GÖRÖG Matej- 104b

Kategória Ženy
1. ŠICHTOVÁ Martina – 150b
2. GAJDOŠOVÁ Simona – 105b
3. BIČKOŠOVÁ Lenka – 97b

Kategória Juniori
1. ŠAFÁR Matej – 95b
2. BOTÚR Justín – 75b
3. JURÍK Peter – 25b

Gratulujeme všetkým pretekárom a pretekárkam. Nielen tým, ktorým sa podarilo vyhrávať, a získavať najvyššie body, ale všetkým, ktorí bojovali a užili si tak skutočnú cyklistiku a zážitky, ktoré liga priniesla.

Ročník 2020, 10-ty ročník martinskej cyklistickej ligy prekonal všetko. Počet účastí, výkony v kolách, aj úroveň organizácie. Vďaka kvalitnej práci ľudí zainteresovaných v lige, ste mali zabezpečené kvalitnú časomieru, kvalitné fotografie, a na záver vám predstavujeme aj video z jednotlivých záberov získaných počas ligy.

Prácu za ligou vám priniesli: za organizáciu, sociálnymi sieťami a stránkou Peter Páleš, za pomoc s organizáciou a časomierou Róbert Líška, za pomoc pri organizácii, za kamerové záznamy a techniku Miroslav Bielický, za profesionálne fotografie Boris Čierny, za mediálnu prácu a za ručne vyrobené trofeje Matúš Turanec, a za výherné trikoty Miroslav Feťko a www.vysipotlac.sk.

Ďakujeme všetkým vám, ktorí nám takto pri organizácii pomohli, a predstavili nám tak nové rozmery, ako sa dá naša lokálna súťaž robiť.

Ďakujeme všetkým fanúšikom, ktorí sa na nás prišli pozrieť, a spravili tak vynikajúcu atmosféru pre svojich pretekárov, ktorých mali na trati.

Ďakujeme za vašu priazeň, a budeme sa tešiť pripraviť pre vás ligu zase o rok, opäť s novinkami, ktoré už máme postupne na stole.

Fotogaléria z 9. kola:
https://photos.app.goo.gl/UKJ7SPpYDseyGUvF8