Ako dopadol 11. ročník martinskej cyklistickej ligy

V sezóne 2021 to bol už 11. ročník martinskej cyklistickej ligy. Od 10. ročníka sa stretávame s rekordnou účasťou, a máme radosť, že aj v poslednej sezóne sme mohli súťažiť v početnej a kvalitnej účasti.

Program ligy tvorilo osem rozmanitých kôl. Na cyklistky a cyklistov čakali časovky, šprintové závery, súboje v krátkych kopcoch, ale aj dlhé stúpania najvyššej kategórie.

Sezónu už pravidelne odštartovali preteky proti chronometru. V prvom kole časovky jednotlivcov o víťazstve rozhodol tesný súboj medzi Jurajom Bellanom a Viktorom Feťkom. O jedinú sekundu zvíťazil Juraj Bellan s časom 12 minút 18 sekúnd.

Druhé kolo sa odohralo na rovinatej trati Okruhy Belá. Víťazstvo na trati získal opäť po roku Adam Pomšár. Po štyroch okruhoch v početnej čelnej skupine Adam nastúpil a svoj únik udržal až do cieľa. Doslova “o gumu” odolal hlavnej skupine, ktorá ho preletela až za cieľovou páskou.

V treťom kole Okruhy Štiavnička na nás čakali úvodné krátke kopce sezóny. Preteky režíroval únik po prvom stúpaní, v zložení Juraja Bellana, Adama Pomšára a Matúša Turanca. Trojica zvládla celú trať osamotene, a prvý do cieľa prišiel Juraj Bellan so svojim druhým víťazstvom v sezóne. Druhé miesto získal Matúš Turanec, proti ktorému v šprinte zložil zbrane Adam Pomšár.

Štvrté kolo patrilo pretekom do vrchu najvyššej kategórie na Martinské hole. Na trati nás zastihlo neisté počasie, z ktorého bola nakoniec najsilnejšia búrková smršť, akú mesto v roku 2021 zažilo. V kopcoch ostalo síce mokro, ale bezpečne. Vrchársku previerku najlepšie zvládol Petr Sameš so svojim premiérovým víťazstvom v martinskej cyklistickej lige. Druhé miesto získal Matúš Turanec a tretie miesto patrilo Jánovi Vierikovi.

Po uplynutí polovice sezóny nás čakala v piatom kole najnáročnejšia trať našej ligy Okruhy Sklabiňa. Hneď v prvých stúpaniach boli vyprovokované útoky a tak boli preteky od začiatku nadelené na malé skupinky. V „kráľovskej etape“ sezóny zvíťazil vo svojej prvej účasti na lige Boris Paluga, ktorý v záverečnom šprinte do kopca predviedol najväčšie sily. Druhé miesto získal Viktor Feťko a tretie miesto patrilo Matúšovi Turancovi.

Doslova cyklistická smotánka sa stretla v šiestom kole na najkrajšej trati sezóny Pyreneje po Diel. Všetci favoriti ligy na jednom mieste a nesúťažne si prišiel zatrénovať aj Simon Nagy, teraz už pretekár akadémie cyklistického tímu Israel Start-Up Nation. Na trati s cieľom na vrchole Vríckeho sedla zvíťazil Juraj Bellan. Druhé miesto získal Patrik Kubala a tretie miesto získal Viktor Feťko.

Druhá časovka jednotlivcov sezóny už pravidelne patrí k príprave na Martinský cyklomaratón SNP. Na trati zvíťazil Viktor Feťko, ktorý zajazdil na sekundu rovnaký čas ako v prvom kole 12 minút 19 sekúnd. Druhé miesto získal Maroš Kolomazník pred tretím Patrikom Lučanským. Rekord trate naďalej ostáva 12 minút 16 sekúnd, ktorý patrí Jurajovi Bellanovi z ročníka 2020.

Pred posledným kolom na trati Okruhy Kalníky ešte nebolo nič rozhodnuté. Zúčastnili sa všetci adepti na celkové víťazstvo, a záležalo iba ako si rozdelia body do celkovej klasifikácie. Juraj Bellan nenechával nič na náhodu a bojoval o maximálnu bodovú nádielku, v sólo úniku od začiatku pretekov. Ten priviedol do úspešného konca, a tak v cieli čakal ako dopadne boj o druhé miesto. V tom sa darilo Viktorovi Feťkovi a svojím druhým miestom pred Adamom Pomšárom, získal aj prvé miesto v celkovom poradí.

Absolútnym víťazom ročníka 2021 sa stal Viktor Feťko, ktorý si tak pripisuje druhé víťazstvo v celkovom poradí martinskej cyklistickej ligy. Stáva sa tak tretím členom klubu dvojnásobných víťazov, medzi ktorých patrí Michal Podhradský a Miroslav Kmeť. Druhé miesto v celkovom poradí si za štyri účasti a štyri víťazstvá odniesol Juraj Bellan. Na treťom mieste opäť po roku skončil Adam Pomšár.

V ženskej kategórii v celkovom poradí zvíťazila Lenka Bičkošová. Druhé miesto získala Martina Šichtová a tretie miesto Simona Gajdošová.

Kategóriu B celkovo vyhral Milan Ruttkay a v kategórii C zvíťazil Jozef Kohút.

Ďakujeme všetkým cyklistkám a cyklistom za účasť. Na lige opäť pracoval spoločné tím ľudí, ktorím ďakujeme za prácu.

Peter Páleš
Miroslav Bielický
Róbert Líška
Matúš Turanec
Matúš Oravec
a ďalší, ktorí nám pomáhali pri časomierach.

Onedlho vám predstavíme nový ročník pod novým vedením. Tešíme sa na vás už v máji 2022.

Fotogalérie z jednotlivých kôl

1. kolo / Časovka Belá
  Miroslav Bielický
2. kolo / Okruhy Belá
  Miroslav Bielický
  Matúš Oravec
3. kolo / Okruhy Štiavnička
  Miroslav Bielický
  Matúš Oravec
4. kolo / Martinské hole 
  - moc pršalo
5. kolo / Okruhy Sklabiňa
  Miroslav Bielický
  Matúš Oravec
6. kolo / Pyreneje po Diel
  Miroslav Bielický
7. kolo / Časovka Belá
  Miroslav Bielický
8. kolo / Okruhy Kalníky
  Miroslav Bielický
  Matúš Oravec